Latvijas autovadītāju bīstamie ieradumi
Apdrošināšanas sabiedrības If veikta aptauja atklāj, ka Latvijas autovadītāji bieži vien praktizē dažādus bīstamus paradumus ceļu satiksmē, īpaši Rīgas ielās, kur satiksmes intensitāte ir augstāka. Galvenie ieradumi, kas bieži tiek piekopti, ietver agresīvu joslu maiņu sastrēgumu laikā un neizlēmīgu attieksmi pret citiem satiksmes dalībniekiem.
Aptaujas dati liecina, ka 17% Latvijas autovadītāju bieži maina braukšanas joslas, īpaši sastrēgumu laikā. Šis ieradums ir izteikti izplatīts Rīgā, kur to atzīst katrs ceturtais autovadītājs (24%). Vīrieši biežāk nekā sievietes (20% pret 14%) mēdz būt tie, kas praktizē strauju joslu maiņu.
Otrs bieži atzītais paradums ir atteikšanās palaist citus autovadītājus pārkārtoties savā joslā, pat ja tiek izmantots pagriezienrādītājs. Šo netikumu pie stūres atzinuši 16% aptaujāto, ar vīriešiem (17%) šajā ziņā nedaudz priekšā sievietēm (15%). Interesanti, ka visbiežāk šo uzvedību demonstrē autobraucēji vecuma grupā no 35 līdz 44 gadiem, īpaši Rīgā (19%).
Ātruma pārsniegšana ir trešais visbiežāk sastopamais netikums starp Latvijas autovadītājiem – 15% no aptaujātajiem atzīst, ka regulāri pārsniedz atļauto braukšanas ātrumu. Šajā grupā dominē vīrieši (18%), savukārt tikai 10% sieviešu atzīst, ka mēdz braukt ātrāk par atļauto.
Līdzvērtīgi izplatīts ir arī skaņas signalizēšana citiem autovadītājiem, ko atzīst 15% aptaujāto. Vīrieši (19%) biežāk nekā sievietes (12%) izmanto skaņas signālu, un šo uzvedību visvairāk piekopj jaunieši vecumā no 25 līdz 34 gadiem.
Salīdzinot Latvijas datus ar kaimiņvalstīm, pamanāmas dažas nianses. Lietuvas un Igaunijas autovadītāji biežāk atzīst, ka pārkāpj ātruma ierobežojumus (attiecīgi 24% un 31%). Igaunijā agresīva joslu maiņa un atteikšanās palaist citus automašīnas vadītājus ir izplatīti paradumi, kamēr Lietuvas šoferi biežāk signalizē ar skaņu vai rāda žestus citiem satiksmes dalībniekiem.
Aptaujas rezultāti norāda, ka, lai arī daudzi Latvijas autovadītāji uzskata sevi par disciplinētiem ceļu satiksmes dalībniekiem, bīstamu ieradumu izplatība joprojām ir būtiska problēma. Drošība uz ceļa prasa ne tikai likuma ievērošanu, bet arī savstarpēju cieņu un empātiju pret citiem autovadītājiem, īpaši intensīvas satiksmes apstākļos. Nerīkst arī aizmirts, ka atbildīgie autovādītāji vienmēr rūpējās par savlaicīgu OCTA apdrošināšanas iegādi.
Sagatavots pēc If informācijas