Foto 02.01.2024

Ieteikumi, ko darīt ja automašīna saslīd

Ziema nes līdzi gleznainu, sniegotu ainavu, bet arī rada izaicinājumus autovadītājiem, īpaši slidenos ceļa apstākļos. Vai esi pieredzējis šoferis vai tikai sāc apgūt braukšanas mākslu, ir būtiski zināt, kā rīkoties ar slīdošu automašīnu, nodrošinot gan savu, gan citu ceļu lietotāju drošību. 

 

Ar ziemas iestāšanos palielinās negadījumu skaitu uz ceļiem. Pēc Valsts Policijas datiem Latvijā, piemēram, pirmdienās kopumā reģistrēti 163 ceļu satiksmes negadījumi. Svarīgi atcerēties, ka ziemā ir nepieciešama pastiprināta uzmanība un pielāgošanās spējas. Būtiski apzināties, vai pārvietojaties ar pilnpiedziņas vai vienas ass piedziņas automašīnu, nedrīkst pārvērtēt savas braukšanas prasmes. Saglabājot mieru, pielāgojot braukšanas tehniku un būdami gatavi, varat droši pārvietoties pa ziemas ceļiem. Ir svarīgi saprast, ka ir labāk ierasties galamērķī nedaudz vēlāk, nekā riskēt ar negadījumu steigas dēļ.

 

Kā izvairīties no bīstamām situācijām?

Ziemas laikā ceļi kļūst sarežģīti, prasot pastiprinātu uzmanību un braukšanas paradumu maiņu. Braukšanas instruktors norāda, ka bremzēšanas ceļš ir ievērojami garāks slidenos apstākļos, tāpēc ir jāsaglabā lielāka distances starp automašīnām un jāsamazina ātrums iepriekš. Braucot lēnāk, autovadītājs var labāk kontrolēt automašīnu, pat ja tā sāk slīdēt.

 

Lai izvairītos no problēmām, ir jāatceras dažas pamatlietas, piemēram, pareiza roku pozīcija uz stūres. Rokas jātur pulksten piecpadsmit trijos, lai ātri reaģētu uz bīstamām situācijām. Kad automašīna slīd, var uzliesināt panika, bet galvenais ir saglabāt mieru, dziļi elpot, turēt rokas uz stūres un koncentrēties uz ceļu. Izvairieties no pēkšņiem kustību izmaiņām, gan bremzējot, gan gāzējot, gan veicot stūres manevrus.

 

Vai tavs auto ir gatavs ziemai?

Ziemā braukšanai ir jābūt pārliecinātam par automašīnas tehnisko stāvokli un savām braukšanas prasmēm. Svarīgi ir aprīkot auto ar kvalitatīvām ziemas riepām, kas nodrošinās drošību, manevrētspēju un labu braukšanas pieredzi grūtos ziemas apstākļos. Mūsdienās automašīnas ir aprīkotas ar dažādām elektroniskajām sistēmām, kas paaugstina satiksmes drošību pat uz slidena ceļa, piemēram, ABS (riteņu pretbloķēšanas sistēma) un ESP (elektroniskā stabilitātes programma). Šīs sistēmas automātiski darbojas, kad automašīna zaudē saķeri, bet ir jāatceras, ka tās palīdz autovadītājam, nevis aizstāj viņu. Nedrīkt arī aizmirst par OCTA apdrošināšanu, kas ir obligāts apdrošināšanas veids, tagda to ir iespējams iegādāties ;atri un ērti izmantojot apdrošināšanas kalkulatoru un salīdzināt visus piedāvājumus.

 

Ko darīt, ja auto tomēr saslīd?

Ja automašīna slīd sniegotajā ceļā, šoferim jābūt mierīgam un jāievēro daži padomi. Pirmkārt, nedrīkts izmantot pēkšņu bremzēšanu, lai novērstu auto izslīdēšanu. Tā vietā bremzējiet maigi un vienmērīgi. Ja automašīna ir aprīkota ar bremžu pretbloķēšanas sistēmu (ABS), tā automātiski regulēs bremzes. Galvenais ir izvairīties no pēkšņiem stūres un bremžu manevriem.

Ja automašīna ir saslīdējusi, tad eksperts iesaka šādu rīcību: Ja jūs braucat ar priekšpiedziņas automašīnu un automašīnas aizmugure slīd uz labo pusi, stūri jāpagriež pa labi. Tas palīdzēs priekšpiedziņas sistēmai izvilkt automašīnu no saslīdēšanas, turpinot kustību taisnā virzienā. Priekšpiedziņas automašīnu vadot, eksperts iesaka nedaudz piespiest gāzes pedāli. Ja jūs braucat ar aizmugurējās piedziņas automašīnu un automašīnas priekša slīd uz sāni, stūri jāpagriež izslīdēšanas virzienā, bet gāzes pedālis jāatlaiž. Kad automašīna izlīdzināsies, var pakāpeniski piespiest gāzes pedāli. Saslīdot ar pilnpiedziņas automašīnu, drošāk rīkoties tāpat kā ar priekšpiedziņas automašīnu. Saglabājot mieru un veicot šīs darbības, jūs palielināt savas iespējas droši pārvietoties ar savu transportlīdzekli ziemas ceļu izaicinājumos.

 

 

Sagatavots pēc Gjansisige informācijas

Autortiesības © Aon Baltic Privātuma politika. Portāla noteikumi. Cookie Preferences