Foto 11.05.2023

Ietaupīt un izvairīties no avārijām motociklu vadītājiem var palīdzēt zināšanas par apdrošināšanu

Katru gadu, sākoties pavasarim, uz ceļiem izripo tūkstošiem motociklu un motorolleru. Savu konstrukcijas īpatnību dēļ motocikli tiek uzskatīti kā augsta riska transportlīdzeklis – tas nosaka gan satiksmes negadījumu biežumu, gan apdrošināšanas atlīdzību lielumu. Tomēr, ievērojot apdrošināšanas ekspertu ieteikumus, motociklisti var ne tikai izvairīties no avārijām, bet arī ietaupīt naudu, apdrošinoties.

Pēc statistikas datiem vairāk nekā 90 % motociklu vadītāju ir vīrieši, bet mazāk nekā 10 % – sievietes. Visbiežāk pie motocikla stūres sēžas 25–44 gadus vecas personas.Lai gan motociklu modeļus skaits ir liels, Latvijā populārākie aizvien ir “Jawa”, BMW, “Yamaha” un “Suzuki” motocikli. Visbiežāk uz ceļiem sastopam 72 Kw un 35 KW jaudas motocikli, bet motorollerus – ar 11 Kw jaudu.

Tāpat kā citu transportlīdzekļu vadītāji, arī motociklu un motorolleru vadītāji ceļu satiksmē var piedalīties tikai tad, ja viņiem ir obligātā civiltiesiskā apdrošināšana (OCTA).

 

Tāpat ir lietderīgi zināt, ka civiltiesiskās atbildības apdrošināšanas izmaksas viena un tā paša motocikla vadītājam dažādās apdrošināšanas sabiedrībās var atšķirties pat vairākas reizes. Piemēram, pēc 2022. gada datiem vienā apdrošināšanas sabiedrībā motocikla vadītāja obligātās civiltiesiskās atbildības apdrošināšana uz vienu mēnesi maksāja 4 EUR, bet citā – 15 EUR. Tāpēc apdrošināšanas eksperti iesaka izmantot OCTA kalkulatorus un pirms apdrošināšanas līguma noslēgšanas salīdzināt dažādu apdrošināšanas sabiedrību OCTA cenu internetā. To var viegli izdarīt portālos, piemēram broko.lv, kur atrodamas dažādu apdrošināšanas polises cenas.

 

Nosauc vislielākos apdraudējumus motociklistiem

 

Komentējot motociklu un motorolleru piedalīšanos satiksmē, var minēt uz vairākus riskus.

 

Motociklu izraisīto negadījumu skaits pieaug, kad lietus laikā ceļa segums kļūst īpaši slidens. Motociklistiem mēs ieteiktu uzmanīgi vērot eļļas traipus uz ceļa seguma, ceļa marķējuma līnijas, kanalizācijas vākus, ventilācijas restes, kā arī dubļus – šīs vietas kļūst slidenas aukstumā, rasā vai lietus laikā, tajās motocikla riteņi ātrāk un vieglāk zaudē saķeri ar ceļa segumu, tāpēc transportlīdzeklis var kļūt nevadāms. Labos laika apstākļos arī būtu jācenšas izvairīties no iepriekš minētiem šķēršļiem, lai apgūtu braukšanas prasmes jau pirms braucieniem lietus laikā.

 

Jāpievērš vēl uzmanību vai motocikla riepas nav sasalušas, jo tādā gadījumā saķere ar ceļa segumu būs ievērojami sliktāka un uzmanīgi jānobrauc vismaz pāris kilometrus, lai riepas sasiltu. Un, ja tā notiek lietus laikā vai agri no rīta, kad uz zemes vēl ir rasa, ir lielāka iespēja un risks “slidināties”. Jāatceras, ka riepas sasils lēnāk nekā jūs, dzinējs un bremzes, tāpēc braucienu vienmēr jāuzsāk piesardzīgi un nesteidzieties sasniegt lielu ātrumu, kamēr neesat pārliecināts, ka riepas jau ir sasilušas.

 

Lai izskatītos stilīgi, daudzi braucēji sēžas pie motocikla stūres tumšā apģērbā, izvēlas melnus motociklus, melnu apģērbu un melnu ķiveri. Diemžēl šāda kombinācija samazina iespēju citiem satiksmes dalībniekiem pamanīt motociklistu uz ceļa. Tāpēc, lai nodrošinātu lielāku drošību, ieteicams izvēlēties spilgtu apģērbu ar gaismu atstarojošām svītrām un spilgtu ķiveri.

 

Motocikli tiek uzskatīti par paaugstinātas bīstamības transportlīdzekļiem

 

Apdrošināšanas sabiedrības motociklus un motorollerus uzskata par paaugstināta riska transportlīdzekļiem, salīdzinot ar automašīnām. Tomēr izpratne, no kā ir atkarīgs apdrošināšanas prēmijas lielums, vadītājiem var palīdzēt ne tikai ietaupīt naudu, bet arī uzmanīgāk piedalīties ceļu satiksmē un izvairīties no avārijām.

Motocikli tiek uzskatīti par riskantiem transportlīdzekļiem vairāku iemeslu dēļ – tie ir mazāki un ātrāki par automašīnām, tāpēc citiem satiksmes dalībniekiem tos ir grūtāk pamanīt un tiem ir lielāka iespēja iekļūt avārijās. Motocikli ātrāk uzņem lielāku ātrumu, ir manevrētspējīgi, taču tos vairāk ietekmē apstākļi uz ceļa. Lielākajai daļai motociklu ir divi riteņi, un tie ir mazāk stabili nekā automašīnas, tāpēc  ātrāk zaudē līdzsvaru un nereti krīt, izraisot avārijas, radot traumas un citus zaudējumus.

Motociklu riskantumu palielina arī tas, ka tiem parasti nav aizsargājošas virsbūves un gaisa spilvenu. Tāpēc motociklisti ir mazāk aizsargāti un var gūt smagākas traumas, salīdzinot ar automašīnu vadītājiem vai pasažieriem. Šie apstākļi arī ietekmē OCTA  prēmijas. Tāpat kā automašīnu vadītāju civiltiesiskās atbildības apdrošināšana, arī motociklu apdrošināšanas prēmijas ir atkarīgas no transportlīdzekļa jaudas, reģistrācijas vietas un braucēja pieredzes. Jo lielāka pilsēta un jaudīgāks dzinējs, jo dārgāka būs apdrošināšana. Jo vairāk satiksmes negadījumu motocikla vadītājs ir piedzīvojis, jo dārgāk viņam maksās OCTA apdrošināšana.

 

Moto sezonas laikā motobraucējiem jāizbauda sava motocikla tehniskās iespējas, bet arī jāatceras par drošību.

 

 

Autortiesības © Aon Baltic Privātuma politika. Portāla noteikumi. Cookie Preferences