Foto 30.07.2024

29% autovadītāju ievēro braukšanas ātrumu

77% Latvijas autovadītāju atzīst, ka ārpus apdzīvotām vietām pārsniedz atļauto braukšanas ātrumu, liecina ESRA veiktā 39 Eiropas valstu satiksmes dalībnieku aptauja. Tas Latviju ierindo ātruma pārkāpēju topa 2. vietā, atpaliekot tikai no Luksemburgas. Atgādinot, ka ātruma pārsniegšana un agresīva braukšana var maksāt dzīvības un izpostīt dzīves.

 

Biežākā agresīvas braukšanas izpausme ir atļautā ātruma pārsniegšana un bīstamu apdzīšanas manevru veikšana. Starptautiskajā projektā Baseline secināts, ka, vērtējot vieglās automašīnas brīvā plūsmā, Latvijā tikai 29% autovadītāju ievēro atļauto braukšanas ātrumu ārpus apdzīvotām vietām. Aprēķini rāda, ka, samazinot vidējo ātrumu vien par 2 km/h, Latvijā ik gadu varētu glābt 20 dzīvības un samazināt ceļu satiksmes negadījumos ievainoto skaitu par 400.

 

CSDD norāda, ka agresīvie vadītāji, rupji pārkāpjot ceļu satiksmes noteikumus, ne tikai rada bīstamas situācijas uz ceļa, bet arī izpostī citu cilvēku dzīves. Jaunajā kampaņā tiek vērsta sabiedrības uzmanība, ka ceļš nav vieta savu ambīciju demonstrēšanai.

 

Agresīva braukšana izpaužas kā bīstamu situāciju radīšana, braukšanas joslu maiņa, apdzīšana pa pretējā virziena joslu vai nepiemērotās vietās, apzināta sānslīdes radīšana, braukšana ar mopēdu vai motociklu uz viena riteņa, apzināta strauja bremzēšana utt. Par agresīvu braukšanu autovadītāji saņem 6 pārkāpumu uzskaites punktus. 2023. un 2024. gadā punkti par agresīvu braukšanu reģistrēti 2203 reizes, un aptuveni 1000 vadītāji nosūtīti uz braukšanas uzvedības korekcijas grupu nodarbībām.

 

Valsts policija uzsver, ka satiksmes dalībniekiem ir jāsaprot, ka agresīva braukšana ir jebkura noteikumu neievērošana, kas veido agresīvu braukšanas kopumu. Satiksmes dalībniekiem ir jāiemācās cienīt apkārtējos un jāapzinās, ka nepareizi vadīts transportlīdzeklis var nodarīt pāri sev un citiem.

 

Visi autovadītāji pie stūres kādā brīdī var sadusmoties, taču ne visi kļūst par agresīviem braucējiem. Iemesls, kāpēc autovadītāji ceļu satiksmē uzvedas agresīvi, nav ne infrastruktūra vai sastrēgumi, ne citi satiksmes dalībnieki, uzsver eksperti. Autovadītāju uzvedību ietekmē tas, kā viņi izprot un spēj kontrolēt savas dusmas. Satiksme bieži kļūst par izlādes punktu, kur katrs šķērslis var kalpot par iemeslu izlādēties.

 

Nedrīkst arī aizmirst par obligāto civiltiesisko apdrošināšanu, ko tagad ātri un ērti ir iespējams iegādāties internetā, izmantjot apdrošināšanas kalkulatorus. Ja notiek negtadījums, kurā esiet vainīgs, polise palīdzēs nosegt zuadējumus. 

 

 

Sagatavots pēc CSDD informācijas. 

Autortiesības © Aon Baltic Privātuma politika. Portāla noteikumi. Cookie Preferences